Перейти до вмісту

Жоржини

    Жоржина (лат. Dahlia) – багаторічна рослина, яка належить до роду рослин родини айстрові, або складноцвіті (Compositae). Завдяки проведеній інтенсивній селекційній роботі протягом двох століть, була створена величезна кількість сортів жоржин – десятки тисяч, з найрізноманітнішими забарвленнями квітів. В усі часи жоржини користувалися великою прихильністю серед любителів  квітів, адже пік цвітіння припадає на липень місяць і триває а ж до настання перших заморозків. Тому посадивши ці квіти в себе на ділянці Ви отримаєте досить довге  безперервне цвітіння.

    У 1983 році за міжнародною класифікацією всі сорти жоржин об’єднуються в 12 класів: одноядерні, анемоно видні, комірчкові, піоновидні, прямі кактусові, кактусові з вигнутими пелюстками, кулясті, помпонні, декоративні, німфейні, змішані, напівкактусові. На даний час широко використовуються сорти гібридного походження під спільною назвою Георгіна культурна, або мінлива. Налічується понад 15 000 сортів.

    жоржини
    Хоча жоржина – рослина яка зовсім не зимує у відкритому ґрунті, щороку восени вона потребує викопування бульб та зберігання у відповідному місці, все одно є досить популярною серед садоводів і не тільки. ЇЇ різної форми та кольору квіти гармонійно прикрасять будь-яку клумбу, парк, сквер. Особливої уваги заслуговують низькорослі сорти, які досить красиво поєднуються з ґрунтопокривними рослинами в ландшафтному дизайні.

    Процес вирощування жоржин є доволі простим, адже рослина під час зростання зовсім не примхлива. Тому володіючи і користуючись необхідними знаннями про ці красиві квіти, Ви значно полегшите собі цей процес. Спершу варто вибрати підходяще місце для посадки та забезпечити правильний та вчасний полив та підживлення, час від часу вживати профілактичні міри для боротьби віх хвороб та шкідників. Не менш важливу роль відіграє гарний посадковий матеріал, тому надавайте перевагу великим та соковито-твердим бульбам з міцними вічками. Більш детально процес вирощування та догляду за жоржинами  описано нижче в даній статті.

    Коли і як садити жоржини в саду

    Найкращий час коли садити жоржини у відкритий ґрунт весною, а саме середина травня місяця. Коли вже ґрунт достатньо прогріється і мине загроза нічних заморозків, можна сміливо висаджувати пророщені бульби жоржин.

    Віддавайте перевагу сонячній та захищеній від вітру ділянці. Якщо ділянка для посадки буде в тіні то квіти жоржини будуть більшого розміру і яскраво насиченого кольору, але не такі рясні – кількість зав’язаних бутонів буде в рази менша, ніж ті що зростатимуть на відкритій сонячній території. Це важливо врахувати хто вирощує квіти жоржини на зріз в майбутньому для продажу.

    Жоржини віддають перевагу помірно вологій і гарно збагаченій родючій землі. Якщо на ділянці не достатньо поживних речовин, а ґрунт є спустошений та прісний, то можна самостійно внести органічні і мінеральні добрива, які будуть сприяти успішному розвитку й щедрому цвітінню квітів на протязі всього сезону. Пам’ятайте, що надлишок вологи може призвести до загнивання кореневої системи, тому болотяна місцевість зовсім не підходить цим тендітним квітам.

    Головне, перед посадкою бульби жоржин необхідно проростити на протязі місяця в більш теплішому приміщенні, ніж де вони зберігалися всю зиму. Це сприятиме більш ранньому сходженню молодої рослини і формуванню міцнішої кореневої системи. Сам процес правильної посадки жоржин доволі простий і швидкий.

    коли садити жоржини

    Отже, як садити жоржини? Спершу потрібно викопати лунку за розміром втричі більшою ніж сама бульба, на дно добавити компост або гній перемішаний з ґрунтом і обережно викласти картоплину жоржини вічками вгору близько 7 см нижче поверхні землі. Слідом засипати шаром рихлої землі і за можливості гарненько полити водою. Відстань між саджанцями має бути 80-100 см один від одного якщо це високорослі сорти, а якщо бордюрні низькорослі то 20-40 см буде вдосталь.

    Коли викопувати жоржини

    За сприятливих погодних умов, теплих днів та відсутності осінніх приморозків жоржини досить довго цвітуть та хизуються насиченими кольорами. Найкраще викопувати жоржини після настання перших заморозків, щоб підземна частина встигла дозріти і перейти в стан спокою для подальшого зберігання зимою. Але не завжди осінню є заморозки, а по календарю вже час викопувати квіти , тому орієнтуйтеся на середньодобову температуру. Якщо температура повітря сягає 4-10 градусів тепла, то саме час приступати до викопування жоржин на зиму.

    Не найкращим чином впливають на бульби квітів затяжні осінні дощі, так як призводять до загнивання кореневої системи, тому також це враховуйте при плануванні збирання посадкового матеріалу .

    Як викопати жоржини на зиму?

    Спочатку обережно садовими ножицями видаліть всю наземну частину рослини — стебла з квітами, залишивши 10 см від поверхні ґрунту. За допомогою лопати обкопайте по кругу кущ, так земля стане рихлою і значно легше можна буде витягти бульби не пошкоджуючи шийку кореня. Розгорніть легкими рухами землю і обережно вийміть все коріння на поверхню. Залишки ґрунту варто прибрати та видалити (відрізати) підгнилі частини і можна промити бульби під проточною водою, після чого обробити слабким розчином марганцівки. Опісля гарненько просушити на відкритому повітрі під накриттям протягом 3-5 днів і можна готувати посадковий матеріал до подальшого зберігання.

    Як зберігати жоржини взимку

    Як тільки теплі сонячні літні деньки підходять до завершення багато власників цих тендітних квітів цікавиться, як же зберігати жоржини взимку? При підготовчих процедурах зазвичай шийку біля кореня залишають 2-3 см, остачу обрізають гострим ножем. Можна по бажанню суцвіття бульб розподілити на менші частини, а можна зберігати і в такому вигляді які викопали аж до весни. Місткість для складання можна брати і картонну і пластикову, це не має особливого значення. Слідом підготовлені висушені бульби жоржин викласти в ящик щедро пересипаючи піском або торфом. Багато квітникарів з власного досвіду зберігає бульби і без піску, просто виклавши їх у сітчастий мішок з гарним доступом повітря, чи просто на поліетиленову плівку. Це вже за власним побажанням.

    Дуже часто квітникарі скаржаться, що коріння жоржин погано перезимувало і навіть не вистачає на посадку весною. Найбільш розповсюджена причина, що не належно забезпечили необхідні умови зберігання. Тому, хотілося б виокремити дієві поради як зберігати жоржини взимку, щоб на наступний рік весною у Вас було вдосталь свого посадкового матеріалу.

    Отже. Саме підходяще місце для зберігання – це погріб, з не дуже високою вологістю близько 60-70 %, оскільки надлишок вологи поступово спричинятиме загнивання посадкових бульб жоржин. За відсутності погреба підійде будь-яке прохолодне темне приміщення з температурою +3-6 градусів тепла і вологістю 70 %.

    Часто використовують для збереження і лоджію, засклений балкон чи підвал , але доведеться ретельно стежити за зниженням температури повітря взимку, бо при мінусовій температурі рослина просто загине. Спочатку обгорніть кожну бульбу м’яким папером, а потім покладіть у поліетиленовий пакет і міцно зав’яжіть. Вже тоді перекладіть у ящик і відправте на зберігання до закритого балкону.

    Як розмножуються жоржини

    Існує три способи розмноження жоржин: насінням, поділом бульб та живцюванням. Хотілося б нижче коротенько описати кожний з них.
    1. Насіннєвий метод добре підійде якщо стоїть задача виведення нових сортів та гібридів.

    Саме таким методом розмноження і отримують карликові сорти. На початку березня місяця насіння висівають у звичайні невисокі ящики наповнені ґрунтом. Після того, як сіянці зійдуть слід почекати до появи 2-3 листочків і вже можна приступати до пікірування розсади. Висадіть підрощі рослини у контейнер, або окремо в горщики, заповнені заздалегідь приготованою сумішшю з ґрунту, піску та перегною на відстані 8-10 см одна від одної. Зверху обережно з поливалки з розпиленням гарненько полийте водою і перемістіть в теплицю чи парник для подальшого зростання.

    Через 2 неділі необхідно підкормити комплексним добривом для росту. Коли на вулиці цілодобова температура буде триматися теплою тоді вже слід висаджувати розсаду жоржин у квітник на відстані 40 см один від одного. Яскравим цвітінням квіти будуть радувати вже цього сезону.

    2. Найлегший та найбільш поширений серед квітникарів вегетативний метод розмноження жоржин — поділом куща бульб.

    Адже цим способом можна з легкістю отримати досить велику кількість посадкового матеріалу з 100 % успадкуванням всіх сортових властивостей материнської жоржини.

    Спочатку ранньою весною дістають посадковий матеріал з погреба, перебирають та викладають кореневища бульб в ящик пересипаючи торфом або тирсою і гарно зволожують водою.  Тоді відправляють у теплицю чи невеликий парник для пророщення на протязі 3-4 тижнів. Але час від часу гарно поливають водою щоб не допустити пересихання та в’янення картоплі. Як тільки з’являться маленькі ростки, потрібно обережно гострим ножем розділити бульби так, щоб кожна картоплина мала кореневу шийку з декількома бруньками. Не варто чекати більшого проростання, а можна вже приступати до висаджування на постійне місце зростання у квітнику.

    3. Ну і третій спосіб живцювання – не такий поширений, але має місце бути.

    Складність цього методу полягає у забезпеченні гарного штучного освітлення як у день так і вночі — оскільки це напряму впливає на якість та швидкість росту живців, а також підтримання температури 15-20 С тепла.

    Для початку варто дочекатися пророщення живців на бульбах до 8 см і тоді за допомогою гострого ножа відрізати рослину і помістити у ємність з водою, додавши туди стимулятор росту для швидкого пророщення коріння. Коли з’являться корінці на росточках їх треба висадити в окремі горщики з ґрунтовою сумішшю для подальшого вкорінення та розвитку. Весною коли вже тепло вирощену розсаду жоржин висаджують на відкритій ділянці для постійного зростання.

    Але важливо, при посадці старатися максимально заглиблювати саджанці в землю для подальшого формування та розвитку бульб! Поверхнево висаджена розсада не дає очікуваної у жоржини зав’язі бульб, а от на цвітінні це ніяк не позначиться.

    Догляд за жоржинами

    Не можна сказати, що квіти жоржини досить вибагливі при вирощуванні. Але все ж таки є певні нюанси, які на пряму впливають на якість та кількість цвітіння. Тому наведемо основні етапи, як правильно доглядати за жоржинами.

    ♦  Полив. Жоржини поливають за вимогою, в міру пересихання ґрунту. Тобто якщо сонячна спекотна погода то поливаємо 1-2 рази на тиждень достатньою кількістю звичайної відстояної води, щоб добре промочити коріння квітів. А якщо дощова та похмура погода – то полив відміняємо.

    ♦  Періодичне прополювання та розпушування поверхні ґрунту навколо рослини забезпечить збагачення кореневої системи киснем та відсутності бур’янів.

    ♦  Мульчування хоч і не є обов’язковим ритуалом, але все ж таки дасть можливість відмовитися від постійної прополки бур’янів, а також розповсюдженню слимаків після поливу і пересиханню верхнього шару землі.

    ♦  Регулярне підживлення є головним аспектом у догляді за жоржинами. Кожні 2 тижні до самої осені потрібно підживлювати кущі жоржин мінеральними добривами. Також декілька раз на сезон проведіть органічне підживлення не міцним розчином коров’яку. А вже осінню на початку вересня кущі жоржин попідливайте калійовмісним розчином, для кращого збагачення та зимування коріння бульб.

    ♦  Підв’язування не потребують хіба що низькорослі та карликові сорти жоржин, для всіх інших потрібно забезпечити гарну опору кущам. Адже вже дорослі кущі можуть просто не витримати сильного вітру та дощу, що спричинить ламання та пошкодження гілок та квітів. Якщо висаджені рядками рослини, то можна використати спеціальну садову сітку (як для вирощування квітів хризантем для продажу) надіту на палки з чотирьох сторін рядка, а також в середині через 1 метр. В міру підростання кущів просто варто підтягувати сітку до гори. Або ж просто біля кожного окремого куща глибоко занурити кілок і вже тоді капроновою ниткою підв’язати кущ з усіх боків.

    ♦  Санітарна обрізка та видалення відцвілих квітів, буде добре стимулювати зростання нових бутонів. Секатором чи гострим ножем періодично корисно видаляти непотрібні чи пошкоджені пагони — це допоможе надати кущу жоржини естетично-декоративного вигляду.

    ♦  Захист жоржин від хвороб та шкідників полягає в профілактичній обробці від павутинного кліща, гусениці, трипсу, попелиці відповідними препаратами (наприклад р-н кельта на, хлор етанолу, нікотин сульфату, брос і т.д ). Непогано себе зарекомендував і народний метод боротьби проти попелиці обприскування мильним розчином . Час від часу проводьте оглядову процедуру листя та бутонів жоржин. Це допоможе своєчасно виявити шкідників та хвороби на рослині і зупинити подальше ураження.

    І на останок хотілось би сказати, що жоржини красиві квіти які варті уваги і достойного місця в будь-якому саду. Вони є гарними сусідами для квітучих  троянд, хризантем, лаванди, гортензії, а також різних хвойних рослин. На перший погляд може здатися, що це досить вибагливі квіти у вирощуванні та зимовому зберіганні. Але насправді володіючи корисними знаннями можна легко самостійно виростити яскраві та красиві квіти, які доповнять будь-який сад чи квітник.