Перейти до вмісту

Тюльпани

    Кожного року з першими весняними теплими промінчиками  сонця на поверхні ґрунту проростають чарівні квіти тюльпани. І мабуть не знайдеться жодного саду чи квітника, який би не прикрашали ці красиві рослини, адже вони є фаворитами серед квітів у людей по всьому світу.

    Тюльпани – це трав’янисті цибулинні багаторічні рослини із родини лілієвих. Ці чудові квіти в залежності від сорту та виду можуть досягати від 10 до 100 см у висоту, а от забарвлення та форма пелюсток вже залежить саме від сорту.  На території України ростуть різні види, а деякі з них навіть занесені до Червоної книги.квіти тюльпани

    Тюльпани  відносяться до перших весняних первоцвітів, які символізують прихід сонячного тепла та пробудження природи, адже є  одними з перших вісників весни. Це ніжні весняні квіти, які мають приємний аромат та бувають різних кольорів. Символізують щастя, віддану любов, кохання та пристрасть, терплячість і завжди залишаться символом вірності.

    Тюльпани прекрасно зростають  майже в кожному куточку світу. На сьогоднішній день є величезна кількість сортів які самостійно можна вирощувати на дачних ділянках, особливо якщо поєднувати різні кольори.

    Тюльпани в горщику

    Якщо є нестримне бажання милуватися цвітінням тюльпанів ще до приходу весни, то можна посадити тюльпани в горщик. Це дасть можливість отримати раннє цвітіння.

    Отже, як садити тюльпани в горщик? Спочатку потрібно на дно горщика покласти дренаж, далі насипаємо частину ґрунтової суміші і кладемо охолоджену цибулину і вже зверху щільно засипаємо ґрунтом. Поливаємо  та ставимо в прохолодне темне місце у вологому приміщенні.тюльпани в горщику

    Догляд за тюльпанами в горщику полягає в поливанні — приблизно раз у 7-10 днів та підтримки необхідної температури. А коли вже тюльпани проростуть, то перенесіть їх на балкон чи підвіконня для подальшого формування бутонів та цвітіння. Вирощений власноруч такий вазон з квітами може слугувати прекрасним подарунком для коханої людини.

    Коли садити тюльпани

    Взагалі, найкращий час для посадки тюльпанів восени, а от посаджені навесні цибулинні квіти будуть відставати у рості, зацвітуть пізніше і втратять свою декоративність. Осіння посадка тюльпанів сприятлива для того, щоб вони зацвіли на 3 тижні раніше ніж ті що посаджені весною. Професійні квітникарі запевняють, що коли садити тюльпани на зиму, а це жовтень-листопад місяць, то вони краще приймаються і у майбутньому таку рослину значно менше будуть уражати різні хвороби та шкідники.  Немовби квіти проходять своєрідний процес «загартовування».

    Коли садити тюльпани восени? У перші місяці осені, а це середина вересня до кінця  жовтня  – цибулини тюльпанів рекомендовано висадити у відкрий ґрунт. Тому що, коли ми посадимо тюльпани восени за 3-4 тижні до настання перших заморозків, вони встигнуть добре вкоренитися і відповідно краще перезимують. Але в природі буває так, що осінь є досить теплою та сонячною, тому садити тюльпани можна  і в листопаді місяці.коли садити тюльпани

    Якщо Ви купуєте цибулини тюльпанів, то краще віддавайте перевагу спеціалізованим магазинам які дають гарантію на посадковий матеріал, так стовідсотково можна придбати необхідний сорт і вид потрібних квітів. І що дуже важливого, що придбані цибулини в перевірених спеціалізованих магазинах вже повністю готові до посадки і не потребують додаткової обробки. Якщо це голландські сорти то зазвичай якість цибулини  відповідає високим стандартам.

    Якщо Ви самостійно виростили цибулини тюльпанів для посадки, то перед садінням посадковий матеріал потрібно ретельно оглянути і  вибрати луковицю без різних дефектів та грибкових уражень, гнилі і т.д., а також обробити від хвороб.

    Посадка восени

    Правильно посадити тюльпани восени досить легко, якщо слідувати наступним правилам. Спочатку потрібно ретельно перебрати та оглянути посадковий матеріал: пошкоджені та уражені хворобами цибулини потрібно викинути, щоб вони не заражали ґрунт та здорові рослини поруч. Перед посадкою рекомендовано замочити цибулини в слабкому розчині марганцівки на 30 хвилин, так би мовити провести дезінфекцію, або ж обробити профілактичним засобом від хвороб та шкідників.

    Ділянка для майбутніх тюльпанів має бути сонячною, гарно освітленою і без сильних протягів. Найбільш підходящий ґрунт для тюльпанів нейтральний, не кислий, при необхідності можна внести перепрілий компост або гумус, деревну золу.  Слідом гарненько перед садінням перекопайте відведене місце, викопайте лунки і з гарним настроєм приступайте безпосередньо до посадки. Зверніть увагу, що осінню при посадці цибулин тюльпанів  ми не поливаємо водою на відміну від садіння весною, так як у ґрунті  і так достатньо вологи.

    Розкладаємо цибулини у лунки і зверху засипаємо ґрунтом, а вже в кінці розрівнюємо граблями землю для надання ділянці охайного вигляду.

    На яку глибину садити тюльпани

    Важливо пам’ятати,  що глибина для посадки тюльпанів буде залежати від величини цибулини.  Тобто якщо це великі луковиці то на 10-15 см, а якщо маленькі – 5-7 см  буде достатньо, адже  якщо глибоко занурити  у землю  – то сповільниться процес проростання. Відстань між тюльпанами має бути 8-10 см, хоча дехто експериментує і більшу ширину між квітами.

    Коли садити весною

    Насправді час коли потрібно садити тюльпани навесні залежить від сорту. Цибулини дуже ранніх сортів потрібно висадити в землю в березні місяці, коли розтане весь сніг і земля вже не буде мерзлою. Якщо ж Ви, ще не впевнені чи будуть попереду морозні дні чи ні, то спочатку висадіть  тюльпани у горщик і поставте на підвіконня. А вже пізніше коли на вулиці настане стабільно тепліша весняна погода висадіть у відкритий ґрунт.

    Як правильно посадити у власному саду

    Процес посадки тюльпанів досить простий. В залежності від пори року чи це весна чи осінь він може відрізнятися, але не суттєво. А загалом принцип один:   спочатку потрібно підготувати ґрунт на ділянці, перекопати та розпушити. За допомогою лопати зробити канавки чи ямки, якщо саджатимемо весною то  водночас поливаємо також водою. Далі треба розмістити на необхідну глибину оброблені цибулини і присипати зверху шаром ґрунту. Більш детально процес описано вище у даній статті.

    Коли цвітуть тюльпани

    Весна — це пора року для  цвітіння багатьох квітів. Зазвичай тюльпани розквітають із середини квітня до середини травня. Але час коли саме зацвітають — найбільше залежить від сорту, є наприклад,  досить ранні види, що починають квітнути з кінця березня місяця – початок квітня.  Кожного року весною у центрі Києва розквітають тисячі тюльпанів, які  зачаровують своїми яскравими барвами.

    коли цвітуть тюльпани

    А от квітникарі, які вирощують тюльпани у теплиці на продаж, завдяки правильній вигонці отримують цвітіння квітів уже в лютому місяці.

    Сезон цвітіння тюльпанів У Нідерландах триває із середини березня до середини травня. Але кожного року цей період може відрізнятися, так як залежить від температури повітря та суворості зими. Однак найбільше зацвітання припадає на квітень місяць.

    Для того щоб тюльпани зацвіли на 8 березня, потрібно охолоджені цибулини  вибраних сортів висадити зимою  —  січні місяці у вазон чи горщики наповнені ґрунтом. Так як їм знадобиться півтора місяці щоб прийнятися, прорости та зацвісти.

    Чому не цвітуть цибулинні?

    Існує багато підстав, чому не цвітуть тюльпани, але головна з них це неякісний посадковий матеріал та порушення правил посадки.

    Дуже часто, причиною чому не цвітуть тюльпани,  є зайве заглиблення цибулини у ґрунт та ще й надто злежаний чи твердий, так рослина втрачає свою енергію не на розвиток квітки, а на проростання. Також не дають цвітіння і занадто мілко посаджені цибулини, адже це сприятиме  вимерзанню взимку і як наслідок  пошкодженню підземної частини  рослини.

    Не рідко, також люди саджають по незнанню просто заражені з середини цибулини квітів різними хворобами, шкідниками та грибками, що пошкоджують квіткові бруньки і в результаті викликають відсутність цвітіння. Тому перед посадкою обов’язково потрібно обробити цибулини спеціальними препаратами для захисту.

    Однією з причин чому не зацвіли тюльпани є також надлишок азотистих добрив, від яких рослина активно формує пишне зелене листя та не викидає квітконос.

    Як розмножуються тюльпани

    Тюльпани розмножуються двома способами: насінням  та цибулинами — вегетативне розмноження. Розмноження тюльпанів насінням — зазвичай використовують лише селекціонери для виведення нових сортів, адже такі рослини здатні зберегти всі успадковані батьківські ознаки. Сам процес такого способу досить клопіткий та довгий. Насіння висівають у відкритий ґрунт чи парничок і продовжують вирощувати в одному місці на протязі  двох-трьох років; коли вже цибулини дозріють їх викопують та зберігають за правильних умов, щоб осінню вже висадити на постійне місце. Цвітіння таких тюльпанів настає через 5-6 років, а от красу і декоративність такі рослини набувають на 8 році життя.як розмножуються тюльпани

    Розмноження тюльпанів цибулинами є суттєво простішим та досить швидким  способом, який навіть можна використовувати в домашніх умовах. Після закінчення цвітіння тюльпанів — материнська цибулина відмирає,  а її місце заміщає одна з найсильніших і здоровіших дочірніх цибулин,  що має декілька діточок. Великі цибулини з окружністю 10-12 см вже можна висаджувати на клумби, а маленькі цибулини – дітки потрібно доростити на окремій ділянці  до необхідних більших розмірів, для того щоб вони змогли сформувати квітконос і лише тоді висадити у відведеному місці   квітника чи саду.

    Коли викопувати

    Якщо ми прагнемо насолоджуватися щорічним весняним пишним цвітінням,  то варто вчасно кожного року викопувати їх та пересаджувати. Найбільш підходящий момент,  коли викопувати тюльпани після цвітіння –  це кінець червня початок липня місяця. Якщо Ви побачите, що листя та стебло рослини вже пожовтіє, стане еластичним та не таким крихким та ламким —  значить настав час, щоб розпочати викопувати цибулини тюльпанів.

    Як правильно викопати цибулини квітів

    За тиждень до процесу викопування тюльпанів необхідно припинити  полив водою, це дасть змогу підсушити ґрунт і в майбутньому уникнути травматизації луковиці рослини. За допомогою лопати чи вил слід  обережно підкопати та розпушити землю і легкими рухами витягнути цибулини на поверхню, далі вже продезінфікувавши та просушивши зберігаємо їх до початку осінньої посадки.

    Догляд за рослиною  в домашніх умовах

    Правильний догляд за тюльпанами розпочинається з першими весняними промінчиками сонечка. Він включає в себе: прополку та розпушування ґрунту навколо рослини, підживлення, регулярне та рясне поливання, обрізання тюльпанів після цвітіння, викопування та пересадку.

    Полив

    Як часто поливати? Тюльпани досить вологолюбні квіти, тому в посушливу погоду вимагають систематичного поливу. Не потрібно чекати засихання. Особливо коли рослина розвиває листя , стебло і бутони потрібно рясно та часто поливати. Не можна під час поливу допускати потрапляння вологи на листя та бутони, особливо якщо сонячна погода, так як це  може призвести до опіків у рослини. Для   правильного поливу використовуються такий метод: між рядками тюльпанів або ж окремо навколо кожного кущика формуємо глибоченькі  лунки, слідом гарно поливаємо великою кількістю води та чекаємо поки рідина повністю поглинеться  землею. Після чого загортаємо бортики лунок граблями,  для того щоб волога не випаровувалася і на цьому все а ж до наступного поливу.

    Після закінчення цвітіння продовжуємо  поливати ще протягом кількох тижнів.

    Не забуваємо вчасно проводити прополку та розпушування ґрунту навколо тюльпанів, це сприятиме видалення бур’янів та доступу кисню до цибулин рослини.

    Підживлення

    Якщо ми не будимо вчасно вносити корисні та необхідні добрива для тюльпанів, то звісно, що в результаті не отримаємо красиві квіти. Тому підживлення є дуже важливим етапом.

    Що зазвичай використовують для підживлення? Найкраще себе зарекомендували комплексні мінеральні добрива, до складу яких обов’язково мають входити: азот,калій, фосфор –  у співвідношенні 1:2:2,5.  Такі добрива потрібно вносити навесні під час поливу рослини з інтервалом 1 раз у 10 днів.

    Якщо для підживлення використовувати органічні добрива, то вони мають бути гарантійно-безпечної якості, щоб не заразити рослину різними шкідниками та хворобами.

    Обрізання

    Догляд за тюльпанами після цвітіння полягає в тому, що потрібно обережно видалити всі бутони які вже відцвіли, тобто обрізати квітконоси, а листя залишити. В результаті, після такої простої процедури  рослина віддасть всі свої корисні речовини на формування та розвиток здорової цибулини. Не забуваємо, що після закінчення цвітіння, обов’язково потрібно провести разову підкормку рослини  калійно-фосфорними добривами, щоб збагатити дочірні цибулини поживними речовинами для кращого зберігання. Коли вже стебло та листя тюльпанів пожовкне, зів’яне, але ще не зовсім засохне — значить настав підходящий момент для  викопування цибулин, які потім гарненько просушуємо та зберігаємо для майбутньої посадки.

    Хвороби та шкідники

    До найпоширеніших хвороб тюльпанів які можуть їм нашкодити відносяться: фузаріоз, сіра і біла гниль, гомоз, бактеріоз, ризоктоніоз, тіфулез, пестролепестність та інші інфекційні хвороби. Найнебезпечнішими вважаються мікози та віруси, які за короткий період часу  здатні заразити всю ділянку. Тому ранньою весною при появі перших паростків  проводять уважний огляд тюльпанів, рослину з ознаками хвороби видаляють всю прямо з частинкою землі.

    Вражають і тюльпани досить часто різні шкідники. Найбільш популярні такі: кліщ, капустянка, тля, гризуни.

    Але не варто засмучуватися, адже на сьогоднішній день існує велика різноманітність препаратів які використовують для боротьби з хворобами та шкідниками рослини. Головне помітити та провести обробку від захворювань, але пам’ятайте , що найкращим методом захисту як завжди є — завчасно проведена профілактика.

    Тюльпани — прекрасні весняні квіти з найбільш поширених квітучих декоративних рослин. Мабуть не знайдеться жодної людини яка б не шанувала ці дивовижні квіти. І не дивно, адже з такою великою кількістю сортів, видів та відтінків кольорів зможе навіть самий недосвідчений квітникар досить привабливо оздобити власну дачну ділянку, надавши їй файного вигляду. Вони досить гармонійно поєднуються разом з іншими квітами, декоративними та ґрунтопокривними рослинами (наприклад молодило , очиток, алісум). Завдяки своїм яскравим кольорам та духмяному ароматові тюльпани здатні не одне серце наповнити радістю та ніжністю.