Петунія – є фаворитом серед улюблених квітів садівників вже протягом багатьох років. І не дивно, адже завдяки своїй пишноті цвітіння та різноманітті кольорів, ця рослина слугує яскравим доповненням для будь-якого балкону, квітника чи саду. Має дуже довгий період цвітіння з весни до пізньої осені. Квітка петунія – це однорічна рослина яка відноситься до роду трав’янистих або напівчагарникових, сімейства Пасльонових. Величина квітучого куща залежить від сорту та виду, по мірі зростання може варіювати від 10 см до 1 метра.
В природі налічується до 40 видів петуній. Але для наповнення квітників чи балконів використовують найчастіше три види: ампельну , каскадну та кущову. Для насаджень відкритої ділянки безперечно більш підійде кущова петунія, хоча можна використовувати і інші види.
Кущова петунія не вимагає формуючої обрізки, тому значно полегшує догляд за нею, великим бонусом є те, що квіточки можуть бути різної форми та відтінків кольорів, які дуже вдало поєднують майстри для створення садових композицій.
Для оформлення балконів та підвісних кашпо краще надати перевагу ампельній петунії. Тому що її пагони, які густо облиті квітами зростають саме вниз сягаючи від 40 до 150 см в довжину і таким чином утворюють грайливий і яскравий водоспад. Цей вид є досить стійким до несприятливих погодних умов та має вражаючий вигляд. Вирощування петунії ампельної нічим не відрізняється від інших видів, головна деталь яку варто врахувати, що доросла рослина набуває більшого кущового об’єму в процесі зростання.
Найбільш декоративно виглядає ампельна петунія, але період цвітіння в неї коротший ніж у каскадної. Сортів є досить багато, але саме в Україні більш поширений – сурфінія.
Каскадні петунії – мають коротші пагони ніж ампельні. Які спочатку ростуть вгору, а потім полого, немовби м’який шовк, спадають до низу; і головне, мають швидку властивість розростатися та пишно квітнуть протягом усього сезону. Завдяки цій фішці, даний вид можна використовувати як і для підвісних вазонів, так і для оформлення парканів.
Коли сіяти петунії
В залежності від потреби та бажання – посадки петунії з насіння чи з розсади, квітникар самостійно обирає час висівання. Якщо плануємо сіяти насіння петунії у відкритий ґрунт основної ділянки, то найкраще це зробити протягом – травня місяця, коли вже мине загроза заморозків і погода вже буде досить теплою. Але варто врахувати, що цвітіння квітів буде пізніше ніж висаджена рослина з розсади.
Тому найпоширенішим способом завжди залишиться – посадка петунії з розсади. Найбільш підходящий час, коли сіяти насіння петунії на розсаду – це друга половина січня – початок лютого місяця. Важливо врахувати, що начало цвітіння петунії залежить від сорту. А саме – ранні починають цвісти через 2 місяці після сходження, а пізні сорти через 3 місяці. Заздалегідь варто подбати про гарне штучне освітлення, так як зимові дні значно коротші і не такі сонячні як весняні. А також придбати якісне насіння в спеціалізованих магазинах де є завжди величезний вибір.
Так як насіння петунії по своїй структурі досить дрібне, саме тому досвідчені садівники надають перевагу гранульованому насінню, що значно спрощує процес посіву. Такий посадковий матеріал вже пройшов обробку від шкідників та хвороб, а також стимулятором росту і не потребує замочування перед посадкою. Звісно, можна придбати вже готові горщики з розсадою. Але це потребує додаткових витрат, тому якщо є необхідність в отриманні великої кількості екземплярів петунії то краще потурбуватися про отримання саджанців самостійно.
Як сіяти петунію
Як правильно посіяти петунії на розсаду? Досить просто, якщо дотримуватися інструкції від досвідчених садівників:
- Для початку завчасно підготуйте ємкість для посіву – гарно підійдуть торф’яні таблетки, вазони чи лотки з дренажним отвором, не менше 7-10 см в висоту, а також касети для розсади. Найкраще відразу висівати насіння в окремі стаканчики, щоб потім не пікірувати саджанці.
- Придбайте спеціальну ґрунтово-садову суміш для квітучих рослин з нейтральною кислотністю. В ній рівномірне поєднання макро- і мікроелементів які потрібні для здорового зростання розсади.
- Наповнивши субстратом місткість для посадки, добре зволожте його водою і розкладіть насіння за допомогою змоченої у воді зубочистки в глиб на 2-3 розміри самої насінини.
- Зверху присипте тонким шаром ґрунту і полийте водою, після чого накрийте поліетиленовою плівкою, щоб створився парниковий ефект. Як тільки Ви відмітите проростання насіння відразу зніміть плівку. Слідуйте нашим рекомендаціям і у Вас обов’язково все вийде.
Зазвичай при гарному освітленні перші сходи з’являються через 5-7 днів. Якщо вирощувати петунію у будинку чи квартирі для власних потреб, то можна сіяти петунію для розсади в другій декаді лютого місяця. А саме, фермери, які вирощують квіти на продажу в спеціальних теплицях, висівають насіння в січні або лютому місяці.
Як сіяти петунію у відкритий ґрунт ?
Технологія висівання насіння петунії у відкритий ґрунт досить проста. Спочатку підготуйте ділянку перекопавши землю, за бажанням можна внести відповідні добрива та гарненько зволожте водою. Зробіть не дуже глибокі борозенки і розтрусіть рівномірно насіння, після чого сприсніть з пульверизатора водою не присипаючи зверху ґрунтовою сумішшю. В кінці накрийте зверху поліетиленовою плівкою для створення парникового ефекту та кращого сходження. Далі в міру пересихання землі поливайте звичайною водою.
Якщо буде тепла та сонячна погода то перші сходження з’являться вже через 6-7 днів. Дочекавшись поки на рослині проросте 4-5 листочків тоді можна безпосередньо приступати до пересадження на постійне місце зростання, але відстань між іншими рослинами в саду має бути не менше 40 см. Не забувайте що рослина має властивість розростатися в ширину, тому дотримуйтеся дистанції, щоб квіти по сусідству не заважали зростати один одному. Досить добре петунія себе почуває на одній ділянці з нарцисами, алісумом, айстрами, хризантемами.
А можна і відразу саджати по 1-2 насінини петунії на постійне місце зростання у квітнику, що в майбутньому забезпечить уникнення пересадження.
Врахуйте, що петунія досить світлолюбна рослина, тому при виборі ділянки віддавайте перевагу гарно освітленій та сонячній частині саду чи квітника.
Догляд за петуніями
Красуню петунію не так складно виростити, як здається на перший погляд. Але все рівно є певні нюанси, якими не варто нехтувати. Догляд за петуніями включає в себе основні правила, які слід дотримуватися регулярно , а саме: полив, обрізка, підживлення, захист від хвороб та шкідників.
Полив
Дуже важливо тримати баланс вологи при поливі даної рослини. Адже надлишок вологи призведе до ураження грибковими хворобами, а недостатність — відразу позначиться на зовнішньому вигляді петунії. А саме жовтіння та в’янення листя, швидкому відцвітанню квітів та осипання бутонів і в результаті неможливості формування нових суцвіть.
Як часто поливати петунії? Петунія як і сульфінія відноситься до квітів які добре переносять короткотривалу посуху, та є любителями прямих сонячних променів. Тому у спеку варто поливати через день великими порціями звичайної відстояної води під низ рослини, бажано щоб волога не потрапляла на листя та квіти. А от якщо на вулиці похмура та прохолодна погода, то полив скорочують і проводять по мірі пересихання ґрунту, орієнтовно раз на тиждень. Кущі петуній у горщиках потребують частішого поливу порівняно з висадженими на земельній ділянці.
Підживлення
Не варто забувати, що головною складовою догляду за петуніями в домашніх умовах, пишного та яскравого цвітіння є регулярне та вчасне підживлення. Яке проводиться ввечері (щоб не спричинити опіки) кожні 10-14 днів мінеральними добривами і 1 раз на місяць органічними. Для початку, через тиждень після висадки петуній або сурфіній на постійне місце необхідно здійснити підкормку азотовмісними добривами.
Чим підживити петунію в домашніх умовах? На сьогоднішній день широко використовується сучасне водорозчинне універсальне добриво Master 20.20.20 : азот(N) – 20% , фосфор(Р205) – 20 %, калій(К) – 20%. Завдяки збалансованому комплексному поєднанню азоту, фосфору, та калію досягається рясне цвітіння, рівномірний та швидкий ріст рослини, обільна бутонізація, а листя набуває пишності та насичено зеленого кольору. Можна використовувати і інші добрива, головне щоб там містилися всі важливі елементи для здорового зростання квітів.
Якщо починає жовтіти листя петунії, що буде свідчити про низький вміст заліза в рослини, можна підживити як приклад – залізним купоросом. Залізо важливий елемент, який використовується в якості профілактики хлорозу. Можна як зовнішньо обприскувати надземну частину так і безпосередньо внести під корінь квітки.
Обрізка
Правильна обрізка петунії, буде гарним стимулятором зростання нових бутонів, а також сприятиме нарощенню посильної кущової маси. Якщо не проводити декоративно-санітарну обрізку і не видаляти відцвілі суцвіття, то навіть і не надійтесь на рясне та пишне цвітіння!
Як обрізати петунію? Процес проводять зазвичай ввечері: за допомогою садових ножиців або секатора вкоротіть частину стебел до тієї міри – де у петунії починається найщільніші зелені відростки. Це буде пробуджувати зростання нових бічних пагонів і кущування рослини. Так-так саме обрізані кущі в майбутньому набувають дуже естетичного і красивого вигляду. Це є головний фактором догляду за ампельною петунією. Дрібноквіткові сорти не потребують видалення відцвілих квіточок, на відміну від сортів з повними та великими квіточками.
Захист від хвороб та шкідників
На щастя сурфінія і петунія досить стійкі до впливу багатьох хвороб та шкідників. Але інколи можуть вражати такі хвороби: фітофтороз, сіра та чорна гниль, борошниста роса, бура плямистість. Найчастіші причини які призводять до захворювань є недостатність сонячного світла та надлишок вологи. Серед шкідників слід виділити павутинний кліщ, тлю, тріпс та білокрилу які наносять згубний вплив рослині.
Слід відмітити головне правило під час вирощування будь-яких рослин: краще провести вчасно профілактику захворювань – аніж потім займатися лікуванням! Тому використовуйте сучасні дієві препарати для захисту петуній від хвороб та шкідників, завчасно та профілактично обробляйте ними згідно інструкцій.
Вирощування петунії в домашніх умовах
Взагалі то, процес вирощування петуній досить цікавий та захоплюючий. Хотілося б коротенько описати важливі аспекти цього процесу.
– Існує два способи посадки петуній: через розсаду та висівання насіння безпосередньо на відведене місце в саду. Вибирайте в залежності від своїх можливостей.
– Терміни посадки вибираються в залежності від наявності додаткового інвентарю та штучного освітлення. На розсаду висівають насіння з січня по березень місяць; а безпосередньо у відкритий ґрунт в травні місяці, коли буде тепла погода та відсутні нічні заморозки.
Виростити петунію з насіння в домашніх умовах не так і складно, як здається на перший погляд. Головне придбати якісний посадковий матеріал, а також створити відповідні сприятливі умови.
Наступні додаткові декілька порад Вам прийдуть на допомогу ↓
– В якості субстрату для розсади надавайте перевагу пухкому, поживному з гарним складом мікро- та мікроелементів та нейтральною кислотністю ґрунту. Відкриту ділянку квітника заздалегідь підготуйте та збагатіть поживними речовинами, внесіть відповідні добрива.
– Після появи перших сходжень варто розпочинати загартовування, поступово понижаючи температуру до потрібних значень. За потреби провести пікірування розсади, якщо відразу не було посаджено окремо в кожний горщик.
– Каскадний та кущовий сорт петунії потребує вчасного прищеплення верхівки для формування пишної зеленої маси.
– Не поспішайте з висадкою розсади у відкритий ґрунт, дочекайтеся тепла та відсутності ранкових приморозків. Тоді рослина швидко приживеться і піде в ріст, а також менше піддаватиметься ураженню хвороб.
– Висаджена петунія в горщики чи кашпо в спекотні дні потребує більш частішого поливу ніж посаджена на земельній ділянці. З часом в міру зростання кореневої системи , пересадіть квітку в місткість більшого розміру.
– Проводьте регулярне та рекомендоване підживлення квітки петунії, профілактично обробіть від хвороб.
– Обрізка та видалення сухого суцвіття сприятиме пишному та рясному цвітінню.
– І головне, завжди насолоджуйтеся тривалим цвітіння і отримуйте масу позитивних емоцій при самостійному вирощуванні красуні петунії.
Квіти петунії з кожним роком все більше і більше займають місце в квітниках та клумбах. І не дивно, адже це досить ніжна і тендітна квітка, яка є втіленням гармонійного поєднання різних кольорів природи. Що в свою чергу надає можливість створювати красиві оранжереї та придавати оригінальності та виразності навіть звичайній прибудинковій ділянці. А завдяки тривалому цвітінні петунія в горщику слугуватиме яскравою окрасою будь-якого будинку чи тераси протягом усього сезону.