Нарцис, нарциси, нарциз, марциз (Narcissus) відноситься до роду однодольних рослин з родини амарилісових. Це весняна багаторічна цибулинна квітка, яка зовсім не потребує особливого догляду, добре пристосовується до кліматичних умов нашої країни. Батьківщиною трав’яної рослини вважається південна частина Європи, переважно середземноморські країни, Іспанія, Португалія; деякі види зустрічаються в Японії, Китаї та Азії.
В природі налічується близько 65 видів нарцисів. А от садівники на сьогоднішній день вирощують близько 20.
Найпоширенішими видами є: нарцис тацет (Narcissus tazetta ) до якого належать махрові сорти ; нарцис несправжній (Narcissus preudonarcissus); нарцис жонкіль (Narcissus jonquilla); Narcissus bulbocodium (Криноліновий нарцис) – рослина досягає висоти 10-15 см і є досить мініатюрна, тому часто називають карликові або міні нарциси – це ніжні та досить красиві квіточки, які завдяки своїм маленьким розмірам та насиченістю кольору можуть гармонійно доповнити декор будь-якої клумби.
Квітникарі зазвичай в ландшафтному дизайні надають перевагу різним сортам, тому часто поєднують і жовті нарциси і білі, махрові, рожеві на одній ділянці. Адже таке поєднання різних відтінків надає неповторної краси та оригінальності будь – якій присадибній ділянці. Тому завдяки кольоровій гамі, величині та висоті квітів можна створити казкову звивисту клумбу, навіть якщо Ви зовсім не маєте дизайнерських навичок.
Сама рослина досить проста в догляді та вирощуванні, прекрасно зимує без укриття, та швидко розмножується. Тому не вагаючись саджайте нарциси на власних садових ділянках та наповнюйте своє серце весняною красою та спокоєм.
Цвітіння слід відмітити по особливому чарівне та ароматне, адже нарциси часто вирощують навіть для прикрашення хатнього інтер’єру чи офісу. Багато хто саджає і вирощує нарциси прямо в горщику в домашніх умовах, щоб створити собі весняний настрій в холодну пору року, або зробити подарунок для дорогої людини.
Мабуть не знайдеться жодної клумби де не було б посаджено такої ніжної і тендітної квітки. В даній статті ми хочемо Вас познайомити з усіма тонкощами вирощування нарцисів, тут Ви знайдете для себе дієві поради та рекомендації які зроблять цей процес легким та приємним.
Коли садять нарциси
Найсприятливішим періодом коли саме висаджувати нарциси вважається осіння пора року. Адже в осінньо-зимовий період цибулини квітів нарцисів легко вкорінюються в ґрунт і формують здорові бруньки та з приходом весни потім швидко проростають і дають пишне цвітіння.
Осіння посадка вважається самою сприятливою, без винятку для всіх весняних цибулинних квітів, тому що посаджена рослина встигає проходить всі фази приживання та загартовування, яке є просто необхідним, щоб в майбутньому бути не таким вразливим до різних хвороб та шкідників.
Але не засмучуйтеся, якщо Ви з тих чи інших причин не висадили нарциси у відкритий ґрунт до настання морозів.
А що ж тоді робити? Та все просто, адже є ще одна можливість посадити заготовки первоцвітів у власному квітнику, а саме ранньою весною.
Головна умова – необхідно щоб цибулини були охолодженими перед посадкою, тому за 2-3 місяці помістіть посадковий матеріал у холодильник, тоді нарциси зможуть добре вкоренитися і зацвісти того ж року. Виждіть найоптимальнішу температуру весняної посадки 4-7 градусів з позначкою плюс , і вперед приступайте до висаджування нарцисів, а через деякий час внесіть відповідні добрива, та за необхідності поливайте.
Звісно, квітнення вже не буде таким рясним, але насолодитися ароматним цвітіння і красою зеленого листя все ж таки можливо.
Як садити нарциси весною. Весняна посадка у відкритий ґрунт
З настанням ранньої весни, як тільки зійде сніг з землі і температура повітря досягне плюсової позначки 5-8 градусів, можна сміливо приступати до посадки. Зазвичай, найсприятливіший період коли треба посадити нарциси весною це є кінець лютого початок березня місяця.
Не менш поширене в народі питання, як садити нарциси весною? Зовсім нескладно дотримуючись наступних порад.
При виборі місця для посадки нарцисів перевагу надавайте гарно освітленій та сонячній території, адже це має прямий вплив на тривалість цвітіння. Але перед тим як садити нарциси весною спочатку потрібно правильно підготувати ділянку. На яку в невеликій кількості можна внести пісок, компост і по мірі необхідності добрива. Після чого за допомогою лопати перекопати ґрунт на 20-30 см вглиб і розрівняти. І вже безпосередньо приступати до посадки.
Відстань між цибулинами вибирайте в залежності від Ваших потреб. Якщо нарциси не будуть пересаджуватися, а будуть рости на одному місці більше 3 років і є необхідність або потреба в розведенні сорту і отриманні великої кількості діток, то відстань між цибулинами має бути 15-25 см, тобто щоб було місце куди розростатися і розмножуватися. Коли ж Ви плануєте пересаджувати кожного року то можна садити і через 5-10 см один від одного, в результаті будуть добре розвиватися великі цибулини.
На яку глибину садити нарциси?
За всіма правилами посадки глибина лунки має відповідати розмірам трьох посадкових цибулин. А так в середньому десь близько 10-25 см вглиб. Потрібно також врахувати, що якщо дуже заглибити при посадці луковицю в землю то нарциси зацвітуть пізніше, а якщо не так глибоко то процес цвітіння весною розпочнеться раніше.
Якщо ж немає необхідності перекопувати всю ділянку, то можна відразу посадити нарциси в окремі лунки. Лише на дно викопаної ямки всипати по пригорщі піску та перегною, а потім вже покласти охолоджену цибулину, полити водою і тоді зверху засипати та ущільнити ґрунтом. За бажанням, але не обов’язково , вкінці можна замульчувати, наприклад тирсою чи соломою, дрібною травою. І от процес посадки завершено.
Особливості посадки нарцисів восени
Шанувальники квітів на форумах досить часто задаються питанням, коли садити нарциси восени? А давайте детально розглянемо.
Найкращий період коли садити нарциси восени це кінець вересня – початок жовтня місяця.
Для того щоб цибулини встигли вкоренитися і адаптуватися до настання зими необхідно близько 30 днів. Тому варто враховувати температурні показники осінніх місяців. Адже якщо на вулиці тримається надто тепла погода то варто почекати з посадкою, і по можливості перенести на пізніший більш прохолодніший час. Бо якщо осінь прогнозується досить теплою і сонячною, то є ризик, що посаджена луковична рослина вступить в активну фазу росту і в майбутньому за мінусових температур просто не перезимує.
Сам процес посадки нарцисів восени такий же самий як і весною, що детально описаний вище у статті.
Але слід підкреслити, що досвідчені квітникарі в своїй практиці вкрай рідко саджають нарциси весною.
Вважають, що найбільш сприятливий період садіння нарцисів восени, в принципі як і для всіх цибулинних первоцвітів – крокусів, тюльпанів, гіацинтів і т.д.
Коли пересаджують нарциси на нове місце
Найбільш підходящий період, коли пересаджувати нарциси прийнято вважати кінець вересня місяця – восени.
Саме так і рекомендують досвідчені садівники з власної практики. Але на сьогоднішній час немає чітко визначених термінів для пересадки нарцисів, тому дозволено пересаджувати нарциси і весною і осінню, та навіть влітку , головне щоб були підходящі погодні умови.
Та все ж таки, якщо є вибір то варто надати перевагу саме пересадженню нарцисів осінню. Адже вони так само як і більшість весняних квітів – для прикладу тюльпани, фрезія, крокуси, мускарі найкраще адаптуються та швидко приживаються на новому місці посадки саме восени і з приходом весни вже радують своїми першими квіточками.
Коли завершиться процес цвітіння нарцисів, а листя стане сухе та пожовкле, саме тоді час приступати до пересадки.
Сама процедура досить проста. Обережно, за допомогою лопати викопайте цибулини, просушіть і відокремте діток. Розсортуйте за розмірами та якістю посадковий матеріал. Після чого оброблені дезінфікуючим спеціальним розчином цибулини нарцисів просушіть і зберігайте в прохолодному та темному місці а ж до моменту посадки.
Ознаки, які будуть сигналізувати про необхідність пересадки нарцисів, зможе побачити і квітникар-початківець, а саме: значне зменшення цвітіння, квіти дрібнішають, а листя стає надто згущене і продовжує розростатися.
Чи можна пересаджувати нарциси весною?
За необхідності звичайно можна, але головною умовою пересадки нарцисів на весні є правильне та вчасне вилучення цибулини із землі. Адже якщо рослина вже почала розвиватися і вступила в активну фазу росту, то пошкодження при викопуванні може призвести до проблем із цвітінням, а то й взагалі до його відсутності, тому красиве квітнення доведеться чекати вже аж на наступний рік.
Коли викопують цибулини нарцисів
Весняні первоцвіти не потребують щорічного пересаджування, як для прикладу тюльпани.
Коли викопують нарциси – зазвичай квітникарі цим займаються після закінчення періоду цвітіння, коли листя вже пожовтіле та висохле, а саме з травня по червень місяць.
Варто дочекатися закінчення процесу вегетації, адже це дуже важливо. В загальному можна викопувати нарциси раз на 3-4 роки та пересаджувати на нове місце, а от якщо їх вирощувати в горщиках то пересадку необхідно проводити кожного року.
Коли обрізати нарциси після цвітіння
Як тільки закінчився процес цвітіння, а квітконоси пожовтіли та стали зовсім сухими то сміливо приступайте до обрізання нарцисів – яке варто проводити весною в травні місяці.
Зробити це досить легко,для початку необхідно обережно зрізати садовими ножицями стебла з засохлими квітками чим по нижче. Так рослина буде направляти всі сили на розвиток власної цибулини, а не на формування насіння. А саме листя не варто чіпати нехай воно зростає аж до повного висихання та відмирання. Тоді його можна буде обережно видалити руками чи за допомогою садових ножиців.
Нарциси після цвітіння потрібно обов’язково обрізати, адже це сприятиме пишному цвітінні на наступний рік!
Що робити коли відцвіли нарциси? Догляд після цвітіння
Коли відцвіли нарциси перше що потрібно зробити то це правильно та безпечно їх обрізати. Не забувайте, що листя живить рослину сонячним світлом, тому почекайте до повного висихання, а вже потім приступайте до обрізки.
Адже на перший погляд такі прості але водночас необхідні дії будуть сприяти природньому накопиченню рослиною поживних речовин. Які в майбутньому зіграють важливу роль власне для зимівлі самої цибулини нарцисів.
От тому після цвітіння нарцисів не варто відразу поспішати з обрізкою. Тому що поспішне раннє обрізання первоцвітів може призвести до поганого цвітіння на наступний рік або й до повного відмирання рослини. Адже луковичні рослини мають таку загальну властивість. Коли листя втрачає свою яскравість та починає жовтіти то корисні речовини переміщуються в підземну частину і вже сама цибулина продовжує їх накопичувати та активно розвиватися.
Догляд за нарцисами після цвітіння полягає в простих діях, а саме:
– Обрізка вже висохлого листя та квітконосів після цвітіння.
– Підживлення добривами та корисними речовинами.
Віддавайте перевагу азотно-фосфорно-калієвим сумішам.
Ранньою весною, ще до того як нарциси сформували квітконоси проведіть підживлення калійно-азотними добривами. Це забезпечить якісне і тривале цвітіння, а також надасть листю насиченого зеленого кольору.
З початком формування бутонів і до закінчення цвітіння бажано підживлювати квіти кожні 2 тижні.
Після закінчення цвітіння корисно внести деревну золу, як зверху в сухому вигляді так і в розведеному у воді в співвідношенні – ½ літр на 1 кв. метр ґрунту.
Влітку в якості підгодівлі використайте монофосфат калію – який наситить вже саму цибулину нарцисів корисними речовинами і підготує її до майбутньої зимівлі. Перед використанням потрібно розвести хімічне добриво у воді (50 гр на 1 кв.метр ґрунту) і полити нарциси.
Позитивний вплив на нарциси мають і органічні добрива, як от наприклад перепрілий гній чи компост. Який можна використовувати як і влітку для підживлення вже відпочиваючої рослини, так і безпосередньо під час посадки чи пересадки цибулиння на нове місце.
– Полив.
Нарциси вологолюбні рослини. Якщо весною зазвичай не так жарко та сухо то рослина не особливо потребує поливу, адже цибулькові квіти забезпечують самі себе необхідною вологою.
Чого не скажеш про спекотне та посушливе літо, от тоді рекомендовано поливати нарциси 1-2 рази на тиждень. Максимальна кількість зволоження зазвичай припадає на період квітнення.
– Якщо ж після закінчення цвітіння нарциси відразу пересадити на нове місце то догляд за ними зводиться до трьох попередніх пунктів.
А якщо Ви плануєте пересадку ближче до осені, то потрібно викопані відібрані цибулини обробити та охолодити і в подальшому зберігати в сухому прохолодному місці аж до самої посадки.
Розмноження нарцисів
Існує три методи розмноження нарцисів:
- 1 Розмноження насінням.
Таким способом зазвичай користуються селекціонери для виведення нового сорту. Це не простий метод і потребує багато часу. Та все ж таки надає можливість самостійно отримати індивідуальну квіточку, головне правильно та вчасно зібрати достигле насіння.
В подальшому звичним методом висівають насінини на відстані приблизно 10-12 см один від одного у ґрунт в парнику чи спеціальну ємкість та створюють відповідні температурні та вологі умови для подальшого зростання розсади.
Продовжують догляд як звичайно за всіма рослинами. Через декілька років вже гарно сформовані цибулини можна висаджувати у власний квітник чи сад.
- 2. Розмноження нарцисів діленням куща.
Цей метод найпростіший та найшвидший. Завдяки діленню куща можна зберегти всі материнські риси рослини. Як тільки листя нарцисів пожовтіє потрібно обережно викопати кущ, головне не пошкодити кореневу систему і відокремити цибулини великих розмірів.
Зарані підготуйте лунки для посадки, внесіть відповідні добрива та полийте і після чого вже розмістіть туди вибрані цибулини, а в кінці засипте зверху шаром землі. В подальшому доглядайте як за цибулинними рослинами.
- 3. Розмноження дітками цибулинками.
В принципі цей метод не такий миттєвий , але якщо є необхідність вирощувати на майбутнє великі цибулини нарцисів, наприклад для продажу і не залежати від часу то можна також сміливо ним користуватися.
Спочатку потрібно відокремити діток від материнської цибулини, перебрати та висадити рядочком в канавку на відстані 20-25 см один від одного, полити водою та присипати зверху землею. Через деякий час можна підживити органічними добривами.
Хвороби та шкідники нарцисів
Як правило при правильному догляді нарциси вважаються досить простими у вирощуванні. Але все ж таки як і будь-які рослини вони також є вразливими до різних хвороб та шкідників. Тому варто дбати про “здоров’я” рослини завчасно та використовувати відомі методи профілактики.
Найпоширеніші захворювання є грибкові які спочатку вражають цибулину, а в подальшому приводять до вмирання всієї культури.
Слід відмітити також і сіру гниль яка також часто вражає підземну частину квітів і викликає її гниття. Менш поширені бактеріальна парша та іржа.
Тому перед посадкою потрібно спершу обробити цибулини розчином марганцівки або іншим відповідним препаратом, щоб попередити ураження рослини. Зазвичай придбані саджанці на посадку в спеціалізованих магазинах вже продаються обробленими.
А от із шкідників найпоширеніші є бронзова мохнатка, муха, яка досить швидко може вражати велику кількість квітучих нарцисів. Вона виїдає пелюстки і в результаті чого квіти чорніють та сохнуть.
На щастя на сьогоднішній день є досить багато різних дієвих засобів для боротьби з хворобами та шкідниками рослин. Тому при перших підозрах відразу розпочинайте обробку та захист.
Як висновок в кінці статті, хотілося б добавити , що нарцис не тільки квітка особливої краси, а ще й володіє іншими цінними властивостями. Наприклад, алкалоїди використовують у медицині, а ефірні олії ще з давніх-давен використовують для створення парфумів. Але головна перевага це неповторна краса та п’янкий аромат.