Молодило (Sempervivum) – незвичайна вічнозелена багаторічна рослина, яка відноситься до роду сукулентих рослин родини товстолистих (Crassulaceae). Сукуленти – це рослини, що мають спеціальні тканини для запасання води. В народі молодило часто називають – кам’яна троянда, кам’яна роза, заяча капуста, живучка.
Батьківщина молодила – гори Південної та Центральної Європи, Кавказу та Малої Азії. Налічується понад 40 видів цієї дивовижної рослини, найпоширеніші серед них : молодило гірське (Sempervivum montanum), мармурове молодило, молодило руське, молодило покрівельне, павутинне, кулясте і т д.
В залежності від сорту та виду молодило буває різного кольору від світло-зеленого до майже чорного, величини та відтінку. Якщо гармонійно поєднувати на своїй клумбі різні види та сорти сукулентів, то можна з легкістю перетворити звичайний простий квітник на неперевершену декоративну композицію, немов з чарівної казки. Досвідчені квітникарі рекомендують не обмежуватися лише одним видом у своєму саду, а сміливо обирати та поєднувати різні види кам’яної троянди для створення власної клумби.
Дана стаття прийде на допомогу як садоводу початківцю так і досвідченим майстрам, адже в ній багато корисних порад та рекомендацій по догляду та посадці молодила.
Кам’яна троянда як і всі сукуленти зовсім не вибаглива багаторічна рослина, здатна вижити за будь-яких природних умов. Завдяки своїм мініатюрним розмірам та різноманітності відтінків молодило слугуватиме прекрасним доповненням для будь-якого ландшафтного дизайну ділянки, створенні квіткових композицій у саду.
Посадка молодила у відкритому ґрунті, підготовка і вибір місця
Перед тим як посадити молодило потрібно підібрати найбільш підходяще місце на вашій ділянці. Головною умовою для красивого зростання сукулентів у відкритому ґрунті є вибір освітленої ділянки, не затемненої чагарниками і деревами, високорослими рослинами. Адже ця багаторічна рослина є палким любителем сонячних променів.
Непоганим варіантом може слугувати підібраний горщик чи вазон, будь-яка ємність наполовину вкопана в землю, навіть із старих вже нікому не потрібних автомобільних шин, можна створити оригінальну композицію.
Гарними сусідами для молодила слугуватимуть різні ґрунтопокривні, карликові хвойні, багаторічні килимові рослини. Для декоративного оформлення молодилом ділянок чи поверхонь під кутом , зелених гірок найчастіше використовують сітку чи геотекстиль.
Кам’яна троянда все ж таки віддає перевагу піщаним та кам’янистим ґрунтам, хоча її можна посадити на будь-якій земельній ділянці на родючість та красу це суттєво не впливає. Часто садівники при посадці сукулентів в ґрунтову суміш ще додають деревне вугілля та керамзит для створення своєрідного дренажу, щоб забезпечити відведення надлишку вологи, особливо якщо садити у вазон чи окрему ємність.
Етапи посадки молодила
Сам процес посадки досить простий, але водночас потребує дотримання певних порад та етапів висадки. Опишемо головні з них:
- Висаджувати молоду рослину у відкритий ґрунт можна з ранньої весни до початку осені (березень-вересень). В кінці осені не рекомендується висаджувати, так як рослина не встигне вкоренитися до настання перших заморозків і може не перезимувати.
- Злегка перекопайте та розпушіть землю на обраній ділянці. Якщо ґрунт надто щільний, глинистий додайте керамзит або щебінь, пісок – тобто створіть гарний дренаж, що сприятиме відтоку зайвої вологи. По можливості можна навіть придбати вже готову ґрунтову суміш для кактусів.
- Зроблені лунки для посадки сукулентів повинні бути не глибокі, так як ця рослина зростає поверхнево не заглиблюючись глибоко в землю, а саме коріння зовсім невеличке.
- Як садити молодило? Спочатку потрібно обережно вийняти саджанець з вазона чи касети разом із ґрунтом і розмістити в лунку, злегка підгорнути землю біля коріння і притиснути руками, а вже потім гарненько полити водою. При необхідності можна використати укорінювач для рослин. Якщо ж потрібно посадити діток кам’яної рози без корінців (бувають і такі випадки) то потрібно їх просто злегка вдавити у вологий ґрунт, і вже через деякий час вони самостійно пустять коріння і будуть продовжувати зростати. Між посадженими кущами залишаємо проміжок 10-20 см не менше, який потрібний для розростання маленьких діток.
- Молодило кожного року не потрібно пересаджувати, тому краще зразу вибрати широку галявину, щоб рослина мала змогу розростатися. Для заповнення порожніх місць часто використовують декоративні матеріали: кору дерев, камінці різного кольору, шишки та інші. Доклавши трішки зусиль та власної фантазії можна створити дуже оригінальну клумбу.
Особливості догляду за кам’яною трояндою
Молодило спеціального догляду не потребує. Лише потрібно вчасно виконувати рекомендації наведені нижче. Процес догляду зводиться до поливу, підживлення, прополки, пересадки, обрізки. Пропонуємо розглянемо кожний пункт більш детально.
Полив молодила
Будь-які сукуленти не вимагають частого поливу, тому що властивістю цієї рослини є накопичення вологи у своєму листі, їй достатньо атмосферних опадів. А от якщо влітку посушлива погода то потрібно поливати молодило 2-3 рази на місяць, не частіше, так як надлишок вологи сприяє загниванню коріння та розмноженню плісняви, і в результаті рослина може втратити свою декоративність.
Підживлення
Регулярного та щедрого підживлення молодило не потребує, досвідчені садівники твердять, що «краще не годувати рослину ніж перегодувати». Якщо буде надлишок добрив то рослина почне витягуватися вгору, листя втратить яскравий колір та привабливість.
Підживити кам’яну троянду можна не раніше ніж через 4 роки після посадки. За необхідності весною можна підживити рослину відповідними добривами для кактусів до складу яких має обов’язково входити азот. На сьогоднішній день на ринку досить великий вибір добрив, тому підібрати відповідне не буде великою проблемою. А от якщо молодило посаджене у вазон то підкормка час від часу все-таки піде на користь рослині.
Прополка та розпушування
Періодично потрібно проводити процедуру прополки та розпушування ґрунту біля молодила, так як це допомагає позбутися бур’янів, личинок шкідників та збагатити киснем кореневу систему. Цю процедуру потрібно проводити обережно, щоб не пошкодити розетки діток, оскільки коріння молодила проростає не глибоко в землю, а на поверхні. Коли ж посадка стане щільною тобто створить килимок, то прополку вже не потрібно проводити.
Пересадка та обрізка
Зазвичай молодило не потребує пересадки. От у вазоні може взагалі гарно зростати до 10 років на одному місці. Пересаджують сукуленти терміново лише тоді коли коріння загнилося від надлишку вологи, або ж якщо сорти досить швидко розростаються.
Обрізування рослини зводиться лише до видалення сухого та старого листя, яке псує всю декоративність.
Способи розмноження кам’яної троянди
Існує два способи розмноження молодила: дочірніми розетками – дітками та насіннєвим методом.
- Розмноження молодила розетками-дітками
Кам’яна троянда добре розмножується вегетативним шляхом. Надійніше всього розмножувати дочірніми розетками, так як доросла материнська рослина легко формує велику кількість молоденьких відводів. Процедура розмноження цим способом досить проста та надійна.
Найкращий час для відділення діток від материнського куща весна, рідше літо, хоча за необхідності можна поділити і восени. Дрібні розетки спочатку краще вирощувати поодинці на гарно освітленій сонцем ділянці або в невеликій ємності. А вже потім, коли молодило розмножиться — тобто наростить багато дочірніх діток як зверху так і з усіх боків материнського куща, рекомендується обережно відокремити та висадити молоді саджанці – дітки на постійне місце для подальшого зростання на обраній ділянці в саду чи квітнику.
- Розмноження кам’яної троянди насіннєвим методом
Метод розмноження за допомогою насіння дуже складний, його зазвичай використовують селекціонери для виведення нових сортів кам’яної троянди, так як цим способом молоді рослини не успадковують частину материнських ознак.
Якщо ж у Вас виникне бажання все ж таки самостійно розмножити насіннєвим методом молодило, то дотримуйтесь простих правил. Спочатку потрібно дочекатися поки квітконос молодила відцвіте, а тоді з обережністю зберіть насіння яке досить дрібне, подібне до пилку. Можна придбати вже готове насіння в спеціалізованому магазині.
Висівати насіння бажано в лютому місяці в наповнені ємності з сумішшю ґрунту. Пам’ятаємо, що кращим ґрунтом для сукулентів є пухкий, добре дренований, з нейтральною кислотністю, що досить гарно буде пропускати воду та повітря (можна придбати готову суміш в садовому магазині)! Поетапно щедро полийте підготовлену суміш водою та посійте насіння, після чого злегка присипте ґрунтом. Зверху ємність можна накрити плівкою для створення парникового ефекту. Температура повітря потрібно підтримувати 20-25 градусів.
Приблизно через тиждень з’являться перші сіянці, які треба періодично поливати і вже через 1,5 місяці можна розсаджувати розсаду в окремі горщики. В кінці червня на початку липня місяця можна сміливо висаджувати власноруч вирощене молодило на клумбу для подальшого зростання.
Боротьба з хворобами та шкідниками молодила
Сукуленти майже не вибагливі до природніх умов рослини, а також дуже стійкі до шкідників та хвороб. Зазвичай молодило при правильному догляді не потребує додаткового захисту від хвороб, головний ворог – це надлишок вологи, який може привести до загнивання розеток.
Дуже рідко рослину може уразити павутинний кліщ, але не варто засмучуватися так як для боротьби з шкідниками є спеціальні препарати, які можна придбати у відповідних магазинах.
Використання в ландшафтному дизайні
Молодило користується великою популярністю у ландшафтному дизайні. Складно навіть уявити створення альпійської гірки без використання цієї незвичної рослини. Поєднуючи різні сорти та гібриди з різнокольоровою палітрою розеток можна створити красиві квіткові композиції, які будуть вирізнятися з поміж інших. Кам’яна троянда гармонійно поєднується з деревною корою, різнобарвними камінцями, сухоцвітами, багаторічними ґрунтопокривними насадженнями.
Часто в народі говорять, що виростити розкішно-красиве молодило зможуть навіть початківці. Ця незвичайна рослина зовсім не вибаглива та проста в догляді.
Завдяки мініатюрним розмірам молодила та різноманітності сортів можна створити казкову атмосферу у власному квітнику. Не бійтеся поєднувати різні кольори та форми кам’яної троянди, користуйтеся даними порадами та з легкістю доглядайте за своїми клумбами.