Хризантеми (Chrysanthemum) – рід квіткових рослин з родини айстрових. В природі існує близько 40 видів та величезна кількість сортів, що відрізняються за кольором, розміром та формою квітів. Хризантеми переважно вирощують як декоративну рослину завдяки легкості розмноження, тривалості цвітіння, але існують деякі види які використовують ще і в медицині з лікувальними цілями.
Початок періоду цвітіння хризантем, напряму буде залежати від сорту рослини та сприятливості погодних умов. Так от, якщо це ранні сорти то початок цвітіння припадає на серпень/вересень місяць, середні – вересень/жовтень, а пізні кінець листопада місяця. Тому при виборі сортів хризантем для посадки на відкритій ділянці варто врахувати кліматичні умови у регіоні, адже надто пізні сорти можуть так і не зацвісти до настання перших морозів.
За розміром бутона хризантеми поділяються на великоквіткові, середньо квіткові та дрібноквіткові. Ця рослина досить популярна в декоративному садівництві, а флористи з великим задоволенням додають їх до різноманітних квіткових композицій. В Україні ці квіти асоціюються з осінню, початком навчального року.
Ви хочете самостійно посадити та виростити в себе на відкритій ділянці хризантеми, але не повністю орієнтуєтеся в усіх етапах вирощування, тоді наш інформаційний посібник саме для Вас.
Вирощування хризантем у відкритому ґрунті
Молодій рослині з самого початку потрібно створити сприятливі умови для здорового зростання, в результаті ми отримаємо пишне цвітіння протягом багатьох років.
Вибираючи місце для посадки хризантеми віддавайте перевагу гарно освітленій сонячній ділянці. Саджанці мають отримувати сонячні промені впродовж 6-8 годин на день. Тому ділянка з високорослими деревами та кущами де постійно буде тінь не найкращий варіант.
Підходячи до вибору ґрунту — віддавайте перевагу добре дренованому з нейтральною або слабо-кислою реакцією, пухкому та родючому з багатим складом органічних речовин. Місцевість, де постійно застоюється вода не підходить для вирощування цих квітів. Адже надлишок вологи призведе до кореневої гнилі, що негативно позначиться на рослині.
Як садити хризантеми весною
Найкращий час для посадки хризантем у відкритий ґрунт це весна, зазвичай середина травня місяця. Земля до цього часу вже встигне добре прогрітися і мине загроза нічних заморозків. Висаджені саджанці весною досить добре вкорінюються і готові до подальшого зростання і квітування вже цієї осені.
Як правильно посадити саджанці хризантем весною? Для початку підготуйте невеличкі ямки, розпушіть землю. Врахуйте відстань між рослинами: якщо це низькорослі сорти то дистанція між кущами має бути 25 см, не менше самого об’єму куща квітів; види середньої висоти то 30-40 см; високорослі сорти з великими пишними квітами 45-65 см. Якщо ґрунт досить пісний то можна внести в невеликій кількості перегній чи компост.
Якщо потрібно розсадити хризантеми придбані в горщику, то спочатку обережно виймають і розправляють всі корінці. За необхідності якщо кущ досить великий, то краще розділити на окремі саджанці з гарними живцями та корінцями і вже потім посадити кожний окремо. Тоді на дно лунки налийте невелику кількість води і обережно розмістіть підготовлений саджанець, не сильно заглиблюючи його в землю трохи вище кореневої шийки. Злегка утрамбуйте з усіх боків і гарненько полийте водою. За бажання саджанців можна обробити спеціальними препаратами для швидшого укорінення . Перші два тижні необхідно частіше поливати для того, щоб рослина вступила в активну фазу росту. А вже потім час від часу треба проводити прополку від бур’янів, розпушувати ґрунт, підживлювати та поливати, в міру пересихання землі.
Особливості посадки хризантем восени у відкритий ґрунт
За потреби можна садити хризантеми восени, вони досить добре приживаються і на наступний рік рясно квітують. Але зверніть увагу на один нюанс: треба встигнути посадити до настання холодів, щоб рослина змогла добре вкоренитися, за інших умов вона просто не перезимує. Як садити хризантеми восени? Висаджувати на відкритій місцевості потрібно не пізніше ніж кінець вересня початок жовтня місяця. Заздалегідь підготуйте місце у квітнику, внесіть мінеральні добрива чи перегній та приступайте до посадки. Схема посадки особливо нічим не відрізняється від посадки хризантем весною, що більш детально описана вище у статті.
Коли обрізати хризантеми весною?
Найбільш підходящий час для обрізки хризантем ранньою весною кінець березня — початок квітня місяця. Але якщо погода тримається прохолодною і є загроза нічних заморозків, то краще почекати із стрижкою до теплішого часу. Обрізку провести досить просто, садовими ножицями обріжте основні пагони на висоті приблизно 10-20 сантиметрів над поверхнею землі. А руками обережно виберіть все сухе та старе листя навколо та в самому кущі. Це стимулюватиме відростання нових молоденьких живців.
Догляд за хризантемами
При вирощуванні цих чарівних квітів не варто забувати про вчасний та правильний нагляд. Догляд за хризантемами полягає в поливанні, вчасному підживленні, захисті від хвороб та шкідників, підготовці кущів до зимування.
Полив квітів
Посаджені кущі треба час від часу поливати. Якщо погода влітку спекотна та посушлива то поливати необхідно через день а то і кожного дня, восени поливають значно рідше 1-2 рази на тиждень в залежності від потреби. Якщо дощова погода то додаткової води рослина не потребує. Загалом, для хризантем важливо впіймати баланс з вологою. Тому що надлишок води призведе до загнивання кореневої системи, яке в подальшому негативно відобразиться на якості квітки та листя.
Підживлення та підв’язка кущів хризантем
Обов’язковим етапом в догляді за хризантемою є регулярне підживлення. Від систематичного та збалансованого внесення добрив залежатиме цвітіння, величина, колір та яскравість квіток, а також насиченість та пишність листя. Тому ніякому разі не нехтуйте цими порадами. Підживлення рослини свіжою органікою на протязі сезону, чомусь взагалі спеціалісти не рекомендують; а от збалансовані комплексні добрива, саме те, що треба хризантемам.
Чим підживити хризантеми в домашніх умовах? Навесні та влітку безпосередньо під рослину вносять повний комплекс мінеральних добрив, до складу яких обов’язково має входити азот; наприклад нітроамофоску, універсальне та багато інших. В кінці щедро поливають водою для кращого проникнення. Підгодовування проводять приблизно 1 раз на 14 днів для формування бутонів та гарного листя , в період цвітіння раз на 7-10 днів. А вже восени вносять лише калійно-фосфорні суміші, можна скористатися і добривами пролонгованої дії для власної зручності. Але пам’ятайте, що все має бути в міру, адже надлишок корисних речовин може також призвести до втрати рослиною свого декоративного стану, опіків коренів, надмірного росту листя та стебел, а самих бутонів та квітів зменшення.
Час від часу проводьте обережну прополку від бур’янів та розпушування ґрунту біля кущів хризантем, це добре збагатить рослину киснем. Для високорослих сортів заздалегідь потрібно буде зробити опори, щоб підв’язати стебла, щоб вони не ламалися від вітрів та дощів.
Захист квітів від хвороб та шкідників
На превеликий жаль, хризантеми не виняток серед рослин які піддаються впливу багатьох хвороб та шкідників. Нематоди та попелиці, павутинний кліщ, трипс є досить частими шкідниками молодих кущів. А от серед грибкових хвороб є лідером фітофтора, яка вражає коріння, стебло та листя квітки, як наслідок спричиняє почорніння та в’янення. Всі грибкові інфекції накопичуються у ґрунті, корінні, опалому листі, тому в міру росту рослини обережно видаліть перші нижні листочки внизу куща. Септоріоз, біла іржа, сіра гниль, борошниста роса досить часто вражають вже вирощені квіти. Тому краще відразу проводити 2 рази на місяць профілактичну обробку від хвороб та шкідників фунгіцидами та інсектицидами, наприклад Актара, Топаз, Циркон, Ридоміл Голд і т.д..
Підготовка кущів хризантем до зимування
Не всі сорти хризантем можуть перезимувати у відкритому ґрунті. Тому це варто врахувати при посадці. Ті види хризантем які зимують у квітнику необхідно підготувати заздалегідь. Пізно восени після перших заморозків обріжте кожний кущ на висоті 20-30 см від поверхні землі. Тоді високо підгорніть його ґрунтом, чи торфом для того щоб не набиралася зайва волога і не було загнивання кореневої системи, а вже зверху замульчуйте шпильками або обгорніть агроволокном. Сорти які погано зимують на відкритій місцевості викопайте з грудкою землі і посадіть у горщик із ґрунтом, полийте і зберігайте у підвалі або погребі при температурі +5 до – 5 градусів до весни.
Хризантеми досить популярні у садівництві, адже вони мають змогу квітнути до пізньої осені, пристосовуватися до різних кліматичних умов, слугувати окрасою як в одиничних насадженнях так і в поєднанні садових композиціях. От наприклад, гарними сумідами для хризантем можуть бути і лілії, невисокі троянди, нарциси, деякі хвойні кущі. Ці квіти дуже полюбилися багатьма садівниками та флористами, завдяки багатству форм, кольорів та розміру квітів. Осінній квітник набуває особливого та неповторного шарму завдяки квітненню в ньому хризантем, які стають головним акцентом через свій аромат та красу.